ضرورت تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث
مدیر سایت
/ دسته ها: اخبار

ضرورت تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث

وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی گفت: تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث ضروری است و این مهم جز با اشاعه انضباط صنعتی در همه واحدهای سازمانی محقق نمی‎شود.

به گزارش شانا، متن پیام بیژن زنگنه، وزیر نفت به شرح زیر است:

هفتم مهرماه یادآور پایمردی و جانفشانی آتش‎نشانان پالایشگاه آبادان است که به پاس تجلیل از رشادت شهیدان آتش‎نشان این پالایشگاه در دفاع مقدس به عنوان روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است.

اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‎کند تا افزون بر حفاظت از تاسیسات و سرمایه‎های فیزیکی این صنعت بزرگ، از نیروی انسانی آن که از جایگاهی ارزشمند و والا برخوردار است، به درستی صیانت شود.

درس‎آموزی از حوادث گذشته چه در سطح دنیا و چه در سطح صنعت نفت کشور حاکی از لزوم پایبندی عمیق کارکنان به‌ویژه مدیران ارشد به موازین HSE، ضرورت گسترش و تقویت سامانه‎های نظارتی و کنترل دقیق عملیات به عنوان حلقه نهایی پیشگیری از حوادث است و این مهم جز با اشاعه و تعمیم انضباط صنعتی در کلیه واحدهای سازمانی به خصوص تاسیسات عملیاتی، در اولویت قرار دادن آموزش مستمر و رعایت دقیق الزام و ضوابط ایمنی در همه سطوح، اقدام‎های پیشگیرانه با مشارکت کلیه کارکنان و جلوگیری از فعالیت‎هایی که ریسک آن به‌درستی مدیریت نشده محقق نمی‎شود.

خوشبختانه امروز رویکرد صلاحیت حرفه‎ای در تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد توجه قرار گرفته و به یاری خداوند در سال جاری طرح تربیت و توانمندسازی فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت با معیارهای تخصصی صلاحیت حرفه‎ای به اجرا درآمد که انتظار می‎رود در همه شرکت‎های تابعه و شرکت‎های واگذار شده به بخش غیردولتی نیز استمرار یابد.

در خاتمه از زحمات و تلاش‎های آتش‎نشانان فداکار صنعت نفت قدردانی می‎کنم و از همه همکاران عزیز و مدیران صنعت نفت انتظار دارم با توجه به شرایط حساس کنونی که کشورمان در معرض توطئه و تحریم نابخردانه و ظالمانه آمریکا قرار گرفته است، ضمن تاکید بر اقدام‎های پیشگیرانه، ایمنی را به‌عنوان یک ارزش بنیادین سرلوحه همه امور قرار داده و با اتخاذ تدابیر لازم (تخصیص منابع، تدوین و جاری‎سازی رویه‎ها و دستورعمل‎های کاری و برنامه‎ریزی آموزش‎های اثربخش)، سطح آمادگی سازمانی در مواجهه با شرایط اضطراری را ارتقا داده و فرآیند تولید و پایداری تاسیسات را تداوم بخشند.

مطلب قبلی جایگاه مطلوب صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای بین المللی
مطلب بعدی توسعه ظرفیت های صنعت پتروشیمی با جذب سرمایه گذاران
Print
47 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x