صادرات نظام مند با استفاده از سامانه یکپارچه معاملات ارزی

سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی موجب بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور می‌شود و دارای اهمیت بسیار برای افزایش صادرات و نظام‌بخشی واردات است.

مدیر سایت 0 7 رتبه مطلب: بدون رتبه

تیمور رحمانی کارشناس اقتصادی و فعال حوزه مسائل بانکی در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: به منظور تقویت زیرساخت ها و شفاف سازی معاملات، سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی راه اندازی شد که در واقع با توجه به چالش و دغدغه های رایج اقتصادی کشور، ابزار مالی مذکور توانسته تا زمینه مناسبی برای دیگر بخش های اقتصاد، به ویژه افزایش صادرات فراهم آورد.

رحمانی با اشاره به این که الکترونیکی بودن عملیات ارزی خریداران و فروشندگان ارز یکی از موثرترین گام در کاهش نقاط ضعف نقل و انتقالات مالی است؛ اضافه کرد: صادرکنندگان، واردکنندگان، صرافی ها و دیگر بازیگران بازار ارز از طریق سامانه نیما به تامین ارز مورد نیاز خود می‌پردازنند؛ از‌این‌رو ذخایر ارزی به نحوه عادلانه و شفافی در اختیار بخش‌های واجد شرایط قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: کمک قابل توجه پتروشیمی‌ها برای کارآمدسازی سامانه نیما و تلاش برای گسترش بازار های هدف می تواند منجر به تحول در اقتصاد کشورشود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در واقع هدف اصلی از طراحی و راه‌اندازی سامانه نیما، تسهیل عرضه ارز و وضوح چگونگی خرید و فروش ارز است که با برنامه‌ریزی‌ها و نظام‌بندی عرضه آن موجب سامان‌دهی و افزایش منطقی صادرات شود.

وی با بیان این که سامانه‌های راه‌اندازی شده همانند سنا، نیما و.. سازگاری بسیاری با اقتصاد کشورمان دارد گفت: انجام مبادلات مالی در این فضاها، ضریب اطمینان را افزایش می‌دهد. با فرض نبود اینگونه ابزار ها واردکنندگان و صادرکنندگان ناچار به عرضه مازاد ارز خود با نرخ رسمی بودند که این امر باعث ضرر و زیان آنها می‌شود، این موضوع می‌تواند به خوبی حاکی از مزیت سامانه نیما و ابزار مشابه خود باشد.

فعال حوزه مسائل بانکی افزود: سامانه نیما موجب شده تا صادرات در تلاطم ها و شرایط چالشی اقتصاد کشور توجیه پذیر باشد و به‌عبارت دیگر در نوسان‌های اقتصادی منفعت عرضه‌کنندگان ارز در این سامانه حفظ شده است و در عین حال کشور دچار تنگنا و چالشی نمی‌شود.

رحمانی تشریح کرد: با توجه به محدودیت های موجود سامانه های راه اندازی شده، قدمی مثبت برای کنترل شرایط و تقویت نقاط ضعف بازار بوده است.

این کارشناس اقتصادی تشریح کرد: طبق آخرین مستندات، سهم صادرات محصولات پتروشیمی از کل صادرات غیرنفتی ۲۷ درصد است و پتروشیمی‌ها در تامین ارز سامانه نیما سهم قابل توجه را شکل می‌دهند. به‌ عبارت دیگر این موضوع نشان‌دهنده کمک قابل توجه پتروشیمی‌ها برای کارآمدسازی این سامانه و ایجاد بالانس ( حد تعا

حمایت NPC از سرمایه گذاری بخش خصوصی

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت :دولت تمایل دارد که بخش خصوصی سهم بیشتری در سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی بر عهده گیرد.

مدیر سایت 0 37 رتبه مطلب: بدون رتبه

حسین علیمراد مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا در مورد نقش نهادهای حاکمیتی در مقوله سرمایه‌گذاری گفت: بخش خصوصی و خصوصا شرکت های کوچک و متوسط اروپائی و بعضی شرکتهای بزرک آسیائی تمایل دارند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلیل نهاد حاکمیتی بودن در سرمایه‌گذاری های صنعت پتروشیمی با میزان مشارکت بالا حضور داشته باشد

( براساس قانون شرکت ملی صنایع پتروشیمی اجازه سرمایه گذاری نداشته و فقط در موارد خاص مشخصشده در قوانین مجاز به سرمایه گذاری است) اما از طرف دیگر شرکت ملی صنایع پتروشیمی تمایل و اعتقاد دارد که بخش خصوصی به یک پختگی لازم دست پیدا کرده و خودش در جهت مدیریت ریسک های مرتبط با سرمایه گذاریو مشارکت با شرکتهای خارجی با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی گام بردارد.

علیمراد تصریح کرد: به عبارت دیگر دولت تمایل دارد که بخش خصوصی سهم بیشتری در سرمایه گذاری بر عهده گیرد. با این حال ممکن است بنظر برسد که استفاده از توانمندی‌ها و دانش فنی داخلی برای بخش خصوصی ریسک بزرگی به همراه دارد و نزدیک شدن به این حوزه ممکن است برای بخش خصوصی زیان آور باشد.

وی ادامه داد: برهمین اساس شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک حامی استفاده از توانمندی‌ها و دانش فنی داخلی می تواند درفرایند سرمایه‌گذاری حضور یابدبعنوان مثال برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در طرحی خاصبا استفاده از دانش فنی داخلی، حامی قرارداد سرمایه گذار با شرکت پژوهش و فن آوری باشد. البته امیدوارم در راستای حمایت عملی از اقتصاد مقاومتی و استفاده از ساخت داخل، شرکت ملی صنایع پتروشیمی بتواندبا رعایت قوانین کشوربه عرصه سرمایه‌گذاری به عنوان حامی اینگونه پروژه ها نیز ورود داشته باشد. به اعتقاد من وجود ما با این رویکرد به حوزه فرآیند سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی به توسعه صنعت کمک کرده و ساخت و تولید طرح را تسریع می‌کند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مورد روندسرمایه‌گذاری خارجی با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از شرکت‌های خارجی در حال بررسی پروژه های سرمایه گذاری در ایران با دید باز با در نظر گرفتن تحولات بین المللی هستند گفت: با بازشدن کانال ویژه مالی یا SPV نه تنها در حوزه نفت بلکه در حوزه پتروشیمی نیز قطعا یک سهولت در مشارکت به معنای تامین تجهیزات خاص و سرمایه‌گذاری خارجی شرکت های کوچک و متوسط اروپایی فراهم خواهد شد.

 

افزایش ارزآوری صنعت پتروشیمی با تکمیل زنجیره ارزش

تکمیل زنجیره ارزش و توسعه متوازن صنعت پتروشیمی می تواند روند ارزآوری در صنعت پتروشیمی را با تولید محصولات نهایی افزایش دهد.

مدیر سایت 0 17 رتبه مطلب: بدون رتبه

علیرضا کلاهی صمدی، عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران،در گفتگو با خبرنگار نیپنا  با بیان این که صنعت پتروشیمی جایگاه ویژه‌ای در ظرفیت‌های توسعه‌ای کشور ایجاد می‌کند، گفت: با توجه به اینکه صنعت پتروشیمی از صنایع مهم کشور به شمار می‌رود، بدون شک در تحقق اقتصاد مقاومتی نیز نقش موثری ایفا می‌کند، بنابراین توسعه این صنعت اهمیت زیادی دارد که باید به آن توجه کرد.
وی به موضوع رگولاتوری اشاره و با بیان اینکه این نهاد رکن توسعه صنعت پتروشیمی است، افزود: سازمان رگولاتوری به عنوان یک نهاد مستقل قانونگذار و نظارتی که نقش آن رقابتی کردن بازار و بالا بردن کیفیت محصولات است در توسعه سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی به منظور رونق بخشیدن به بخش خصوصی نقش بسزایی خواهد داشت.
کلاهی صمدی تصریح کرد: ایجاد سازمان رگولاتوری در صنعت پتروشیمی به منظور ایفای وظایف و اختیارات حاکمیتی، نظارتی و اجرایی در روابط بین شرکت‌های پتروشیمی حائز اهمیت است.
این عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی نقش پررنگی در توسعه اقتصادی و ارزآوری کشور به ویژه طی چند ماه گذشته داشته است، عنوان کرد: ممکن است تحریم مشکلاتی ایجاد کند، این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست، اما بدون تردید آمریکا خود نیز می داند که تحریم نفت و پتروشیمی ایران بیهوده است و راه به جایی نخواهد برد و  روند توسعه‌ای این صنعت تداوم خواهد یافت.
وی گفت: سرعت پیشرفت در صنایع پتروشیمی باید در کشور شتاب گیرد، همچنین باید عنوان کرد سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دست پتروشیمی به علت وجود ارزش افزوده بالا، یک سرمایه گذاری قابل اطمینان و سودآور خواهد بود.

آمادگی پتروشیمی ها برای مقابله با حمله های احتمالی سایبری

طرح ها و مجتمع های پتروشیمی آمادگی لازم برای مقابله با هرگونه حمله احتمالی سایبری را دارند.

مدیر سایت 0 16 رتبه مطلب: بدون رتبه

قدرت اله نصیری سرپرست مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا در مورد برگزاری رزمایش سایبری صنعت پتروشیمی اظهار کرد: با توجه به عملیات های سایبری کشورهای معاند علیه جمهوری اسلامی ایران به زیرساخت های حیاتی خصوصا حوزه‌های انرژی و ارتباطی، شورای فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی به تمام دستگاه ها دستور دادند تا در مقوله مقابله با حملات سایبری اقدامات لازم را انجام دهند. بر همین اساس مانورهایی را طراحی کردیم که رزمایش سایبری درمنطقه عسلویه برگزار شد و بزودی رزمایش سایبری منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر نیز برگزار خواهد شد.
نصیری ادامه داد: یکی از رزمایش ها به عنوان مثال پیش بینی اقدامات لازم در صورت قطع کامل شبکه اینترنت است. به همین دلیل در صورت قطع اینترنت آمادگی لازم برای اتصال به شبکه اینترانت را فراهم کردیم. همچنین نقاط آسیب پذیر اتوماسیون اداری و اتوماسیون صنعتی را مشخص کردیم و با وضع قوانین و ابلاغ دستورالعمل های لازم در این حوزه حرکت به سمت ایجاد یک شبکه ایمن در سیستم اتوماسیون اداری و صنعتی را آغاز کردیم.
سرپرست مدیریت HSE  شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره تامین تجهیزات آتش نشانی و ایمنی در زمان تحریم ها گفت: خودروهای های آتش نشانی چون کاربرد دوگانه دارند در لیست تحریم قرار دارند همچنین خرید تجهیزات ایمنی و کالاهایی از این دست نیز در تحریم هستند بنابراین برای تامین تجهیزات ایمنی نیازمند یافتن راهکار مناسب هستیم. با وجود اینکه در دور گذشته تحریم کل صنعت نفت توانست ۴۸ دستگاه خودرو آتش نشانی خریداری و وارد کند؛ در این دوره هم می توانیم از تحریم ها عبور کنیم.
نصیری در مورد طرح‌های استراتژیک صنعت پتروشیمی گفت: در جلسه مدیرانHSE  صنعت پتروشیمی برنامه ریزی شد تا با کمک تمامی هلدینگ ها یک طرح استراتژیک پنج ساله برای کل صنعت پتروشیمی تهیه شود تا بر اساس شاخص های این حوزه یعنی ایمنی و آتش نشانی، کاهش شدید آلودگی های آب، خاک و هوا و افزایش سطح سلامت کارکنان و جامعه اطراف پیش برود. هدف ما این است که ضمن حمایت از توسعه صنعت، تولید پایدار و ایمن داشته و پاسخگوی تقاضای نسل های آینده باشیم.

صنعت پتروشیمی محور صادرات غیر نفتی

(سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷) ۱۰:۵۰ صادرات محصولات پتروشیمی به عنوان یک راهبرد مهم می تواند بخش مهمی از نیازهای ارزی کشور را تامین کرده و تحریم‌ها را بی‌اثر سازد.

مدیر سایت 0 49 رتبه مطلب: بدون رتبه

جمشید نفر دبیرکل کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌گو با خبرنگارنیپنا اظهار کرد: پتروشیمی یکی از اصلی ترین و مهمترین محورهای صادرات غیر نفتی کشور به حساب می‌آید و دولت تاکنون حمایت‌های همه جانبه و توجه کافی به این صنعت داشته است.

نفر ادامه داد: خوشبختانه بخش خصوصی عهده دار اصلی صادرات و مباحث تخصصی این صنعت هستند و این امر کمک شایانی به پیشرفت و استفاده حداکثری از این ظرفیت ها کرده است و با حمایت های دولت و مجلس و نقش آفرینی بخش خصوصی روند صادرت محصولات پتروشیمی تداوم خواهد یافت.

وی تصریح کرد: کشور دارای توانمندی‌های بسیاری است که با سیاست‌های دورشدن اقتصاد از صنعت تک محصولی توانسته تا حدی کنترل فراز و نشیب‌های صنایع صادراتی مختلف را در دست بگیرد.

دبیر کل کنفدراسیون صادرات ایران افزود: هرچند که بیشترین صادرات جامعه ما به محصولات پتروشیمی معطوف می‌شود اما با این حال کشور دارای ویژگی های منحصر به‌ فردی است. از‌این‌رو اکنون باید از تمام پتانسیل محصولات دارای قابلیت صادرات، استفاده شود.

نفر مطرح کرد: دولت با فراهم‌آوری کانال مطمئنی برای دریافت وجوه و حفظ دریچه‌های فروش محصولات پتروشیمی، شرایط مساعدی را برای تداوم معاملات به وجود می‌آورد و این امر روند صادرات را شتاب خواهد بخشید.

وی افزود: کشور در تمام سال‌ها ضمن استمرار تجارت به گسترش بازار‌های هدف نیز پرداخته، از‌این‌رو کشورهایی نظیرچین و هند خواهان خرید محصولات مختلف پتروشیمی ایران هستند وباید به این نکته اشاره کرد که کشور‌های زیادی با اصرار و پیگیری‌های دیپلماسی سعی در اخذ معافیت خرید نفت و محصولات پتروشیمی دارند؛ در واقع این مذاکره‌ها حاکی از اهمیت حضور در بازار و اقتصاد جهان دارد.

دبیر کل کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: گرچه کشور توان ایستادگی در برابر تحریم‌ها را دارد اما این موضوع به سهم خود در سازوکار‌های رایج گذشته اثرگذار است. بر‌این‌اساس سیاست‌های جدید کشور باید متمرکز بر حفظ بازار، تقویت دیپلماسی و آینده‌نگری باشد.

نفر تشریح کرد آینده‌نگری و برنامه‌ریزی های مدون در خصوص آینده بازارهای صادراتی بسیار حائز اهمیت است.

RSS
12345678910انتها