لزوم استفاده از توان داخل برای سرمایه گذاری/ تحویل گازهای فلر به پتروشیمی ها

طرح های توسعه ای در بخش های مختلف صنعت نفت سرمایه ریالی مورد نیاز را نیز می توانند از بازار داخل تامین کنند.

مدیر سایت 0 2 رتبه مطلب: بدون رتبه

به گزارش خبرنگار نیپنا، بیژن زنگنه امروز سه شنبه ( 24 مهرماه) در کنگره راهبردی نفت و نیرو، با اشاره به این که وضع تولید در همه شاخه های پتروشیمی، نفت، گاز و پالایش خوب است، گفت: اندیشه مهمترین مساله ای است که می توان جهان را به سمت خیر تغییر دهد. باشگاه نفت و نیرو برای ایجاد فضای اندیشه ورزی در حوزه نفت و نیرو راه اندازی شد. امروز میهن در شرایط خطیری است و با مشکلات بسیار روبرو شده ایم. خیلی از مشکلات ناخواسته شکل گرفتند.

تحویل گازهای فلر به پتروشیمی ها

زنگنه  با اشاره به استفاده از گازهای فلر در پتروشیمی ها گفت: در نهایت درمورد گازهای فلر به این نتیجه رسیدیم که عمده فلرها را می توان با چند خط و صرف کمتر از دو میلیارد دلار سرمایه تحویل پتروشیمی ها دهیم. بر این اساس با پتروشیمی مارون و پتروشیمی بندر امام قرارداد بیع متقابل بستیم.

وی افزود: مقرر شد پتروشیمی ها با هزینه خود خطوط لازم را اجرا کنند و از محل قیمت خوراک اصل و فرع سرمایه را محاسبه کنند. از طرف دیگر با انجام این کار هم اشتغالزایی می شود و هم محیط زیست بهبود می یابد.دود سیاه در فلرها به معنای سوختن هیدروکربن سنگین است که به قیمت طلاست. این گازها جمع می شوند چند میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می شود.

وزیر نفت اظهار کرد: پیش بینی می شود ظرف مدت کمتر از دو سال بازگشت سرمایه به پتروشیمی ها صورت می گیرد.

استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی

 وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای تحرک اقتصاد لازم است جریان توسعه را در صنعت نفت زنده نگاه داریم، گفت: برای تامین سرمایه لازم در بالادست و پالایشگاه های میعانات گازی، می توانیم از سرمایه های داخلی کشور بهره ببریم اما پتروشیمی ها ارزبری بالاتری دارند و مساله ارز را باید برای آن ها حل کنیم؛ سرمایه ریالی مورد نیاز را نیز می توانند از بازار داخل تامین کنند.

وزیر نفت با بیان این مطلب که عنوان خوبی در کنگره راهبردی نفت و نیرو انتخاب شده، به استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی تاکید کرد و گفت: ظرفیت داخلی عقل انسانهاست وبا توجه به  آن  بسیاری از نزاع های بی ربط جایی نخواهد داشت. عقل می گوید افراد مانند اعضای یک خانواده به هم کمک کنند.

 وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت داخل، گفت: هم اکنون برخی شرکت های خارجی حاضر به سرمایه گذاری در ایران نیستند و تا زمانی که تحریم یک جانبه امریکا برداشته نشود این فشارها ادامه دارد اما این به معنای

آغاز احداث پلنت تولیدی 5 کاتالیست مصرفی در صنعت پتروشیمی

احداث پلنت تولیدی 5 کاتالیست مصرفی در صنعت پتروشیمی تا پایان امسال آغاز می شود.

مدیر سایت 0 12 رتبه مطلب: بدون رتبه

به گزارش خبرنگار نیپنا ، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت:در حوزه کاتالیست ها به طور اخص سند کاتالیستی داریم که در حال پیگیری آن هستیم.

او با بیان اینکه کاتالیست های مهم و استراتژیک را مشخص کردیم، افزود: تمرکز ما در زمینه کاتالیست فرایندهای پتروشیمی شامل هفت فرایند ام تی پی، ام تی او، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، آمونیاک، متانول و الفین  است که در برنامه  امسال و سال آینده  قرار دارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: در برخی از این فرایندها به تکنولوژی رسیدیم و براساس برنامه، بهبود آنها در دستور کار قرار دارد و در برخی هم براساس برنامه بنا داریم به دانش فنی تولید محصولات آنها دست یابیم.

وی با اعلام اینکه تمرکز ما بر روی تجاری سازی قرار دارد، خاطرنشان کرد: امیدوارم با تداوم حمایت هایی که از بخش پژوهش می شود بتوانیم امسال و سال آینده نتیجه قریب به 10 سال پژوهش را به تجاری سازی برسانیم.

توسعه ظرفیت های صنعت پتروشیمی با جذب سرمایه گذاران

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: صنعت پتروشیمی ایران با امتیازاتی که در اختیار دارد، می تواند با سرمایه گذاری های جدید سهم بیشتری از بازارهای بین المللی داشته باشد.

مدیر سایت 0 15 رتبه مطلب: بدون رتبه

به گزارش خبرنگار نیپنا ، سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، ضرورتی انکارناپذیر برای هموار ساختن مسیر رشد این صنعت ارزش آفرین محسوب می شود. قابلیت های صنعت پتروشیمی در ایران به طور عام و بازارهای متنوع محصولات پتروشیمی تولیدی ایران به طور خاص، فرصت مساعدی فراهم می کند تا حتی در شرایط تحریم نیز نقش مهم خود را در کسب درآمدهای ارزی ایفا کند. در چنین شرایطی، جذب سرمایه، راهکاری برای سرعت بخشیدن به مسیر حرکت صنعت پتروشیمی است که با توجه به نقش آفرینی بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی، جذب سرمایه در این صنعت می تواند با سهولت بیشتری صورت گیرد. هرچند فراهم ساختن زیرساختها برای جذب سرمایه گذاران، اهمیتی فراوان دارد. برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، فرصت مساعدی برای جذب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است تا تحقق اهداف این صنعت، با سهولت بیشتری امکانپذیر شود.
در همین راستا فرهاد فزونی عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با نیپنا در خصوص اهمیت جذب سرمایه گذاری و استفاده از روشهای نوین در حوزه پتروشیمی گفت: پتروشیمی از ارکان مهم اقتصاد و صنعت کشور بوده و با توجه به برخورداری کشور ایران از امتیاز منابع ارزان، نیروی انسانی متخصص و موقعیت جغرافیایی بی نظیر ، سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، یک فرصت جذاب، مطمئن و رو به رشد برای سرمایه گذار اعم از دولتی و خصوصی است.
وی با اشاره به ضرورت بهره گیری از تکنولوژی های مکمل و خلاقیت در صنعت پتروشیمی، بر مزیت پتروپالایشگاهها بر پالایشگاهها تاکید کرد و گفت: حرکت به سمت ساخت پتروپالایشگاه به جای پالایشگاه می تواند درآمد کشور را در حوزه پتروشیمی افزایش دهد.
وی تشریح کرد: پتروپالایشگاه ها مخلوطی از تکنولوژی پالایشگاه و پتروشیمی ها هستند و این امکان را در اختیار ما قرار می دهند که ارزآوری از این صنعت را چندین برابر کنیم. بر این باورم که با امتیاز برخورداری از منابع گازی ارزان و فراوان، پتروپالایشگاهها می توانند سالهای سال ارزآوری را برای کشور تضمین کنند.
وی به تاثیر صنایع پتروشیمی بر صنایع پایین دستی اشاره کرد و گفت: پتروشیمی نقش مهمی در بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی ایفا می‌کند و به ویژه در صنایع پایین دستی می‌تواند علاوه بر بر تاثیر مثبت در رشد اقتصادی بر اشتغالزایی نیز موثر واقع شود.
عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران افزود: توسعه صنایع پتروشیمی و پترو پالایشگاهی ماهیتا مبالغ کلانی را طلب می کند لذا تامین سرمایه این پروژه ها به راحتی ممکن نیست. در عین حال تضمین بازگشت سرمایه و ارزآوری این بخش، بانکهای توسعه ای را به سرمایه گذاری در این پروژه ها راغب می کند.
فزونی بر لزوم همکاری دولت و بخش خصوصی برای توسعه صنایع پتروشیمی تاکید کرد و افزود: وضعیت فعلی صنایع پتروشیمی کشور مطلوب است اما با هدف گذاریهای انجام شده فاصله داریم؛ نباید بازار محصولات پتروشیمی را به منطقه محدود بدانیم چرا که صنعت پتروشیمی ما با امتیازاتی که در اختیار دارد، می تواند سهم بیشتری از بازارهای بین المللی داشته باشد.
فرهاد فزونی، بخش خصوصی را در حوزه سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی توانمند دانست و گفت: شرایط برای جذب سرمایه های خارجی مساعد نیست اما این ظرفیت در بخش خصوصی وجود دارد که حضور پررنگ تری در بخش سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه های پتروشیمیکال داشته باشد.
به گفته این فعال حوزه انرژی، صنعت پتروشیمی می‌تواند جلو خام فروشی را گرفته و با تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پایین دستی، زمینه را برای ارزآوری بیشتر برای کشور فراهم کند.
فزونی از آمادگی اتاق های بازرگانی برای همکاری و هم افزایی در بخش سرمایه گذاری و توسعه و گسترش صنایع پتروشیمی خبر داد و گفت: در شرایط فعلی بیش از گذشته باید به صنعت پتروشیمی توجه داشت؛ در منطقه رقبای سرسختی چون عربستان داریم که می تواند از فرصت بدست آمده سودجسته و بازارهای محصولات ایران را با تهدید روبرو کند، آمریکا نیز رقیب قدرتمندی در حوزه تولید مواد پتروشیمی برای ماست و ضروری است برای عقب نماندن در بازارهای جهانی، توسعه صنایع پتروشیمی را با سرعت بیشتری دنبال کنیم.
فزونی اذعان داشت: خوشبختانه سرمایه گذاریهای بزرگی در حال انجام است و پیش بینی می کنم هدف گذاریهای برنامه ششم توسعه در بخش پتروشیمی دست یافتنی باشد.

ضرورت تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث

وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی گفت: تقویت سامانه‎های نظارتی برای پیشگیری از حوادث ضروری است و این مهم جز با اشاعه انضباط صنعتی در همه واحدهای سازمانی محقق نمی‎شود.

مدیر سایت 0 11 رتبه مطلب: بدون رتبه

به گزارش شانا، متن پیام بیژن زنگنه، وزیر نفت به شرح زیر است:

هفتم مهرماه یادآور پایمردی و جانفشانی آتش‎نشانان پالایشگاه آبادان است که به پاس تجلیل از رشادت شهیدان آتش‎نشان این پالایشگاه در دفاع مقدس به عنوان روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است.

اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‎کند تا افزون بر حفاظت از تاسیسات و سرمایه‎های فیزیکی این صنعت بزرگ، از نیروی انسانی آن که از جایگاهی ارزشمند و والا برخوردار است، به درستی صیانت شود.

درس‎آموزی از حوادث گذشته چه در سطح دنیا و چه در سطح صنعت نفت کشور حاکی از لزوم پایبندی عمیق کارکنان به‌ویژه مدیران ارشد به موازین HSE، ضرورت گسترش و تقویت سامانه‎های نظارتی و کنترل دقیق عملیات به عنوان حلقه نهایی پیشگیری از حوادث است و این مهم جز با اشاعه و تعمیم انضباط صنعتی در کلیه واحدهای سازمانی به خصوص تاسیسات عملیاتی، در اولویت قرار دادن آموزش مستمر و رعایت دقیق الزام و ضوابط ایمنی در همه سطوح، اقدام‎های پیشگیرانه با مشارکت کلیه کارکنان و جلوگیری از فعالیت‎هایی که ریسک آن به‌درستی مدیریت نشده محقق نمی‎شود.

خوشبختانه امروز رویکرد صلاحیت حرفه‎ای در تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد توجه قرار گرفته و به یاری خداوند در سال جاری طرح تربیت و توانمندسازی فرماندهان صحنه حوادث صنعت نفت با معیارهای تخصصی صلاحیت حرفه‎ای به اجرا درآمد که انتظار می‎رود در همه شرکت‎های تابعه و شرکت‎های واگذار شده به بخش غیردولتی نیز استمرار یابد.

در خاتمه از زحمات و تلاش‎های آتش‎نشانان فداکار صنعت نفت قدردانی می‎کنم و از همه همکاران عزیز و مدیران صنعت نفت انتظار دارم با توجه به شرایط حساس کنونی که کشورمان در معرض توطئه و تحریم نابخردانه و ظالمانه آمریکا قرار گرفته است، ضمن تاکید بر اقدام‎های پیشگیرانه، ایمنی را به‌عنوان یک ارزش بنیادین سرلوحه همه امور قرار داده و با اتخاذ تدابیر لازم (تخصیص منابع، تدوین و جاری‎سازی رویه‎ها و دستورعمل‎های کاری و برنامه‎ریزی آموزش‎های اثربخش)، سطح آمادگی سازمانی در مواجهه با شرایط اضطراری را ارتقا داده و فرآیند تولید و پایداری تاسیسات را تداوم بخشند.

جایگاه مطلوب صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای بین المللی

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به جایگاه پر قدرت ایران در بازار محصولات پتروشیمی دنیا بر تداوم و گسترده تر شدن این نقش تاکید کرد.

مدیر سایت 0 17 رتبه مطلب: بدون رتبه

فرناز علوی در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد:هم اکنون صنعت پتروشیمی ایران حضور مناسبی در بازارهای بین المللی دارد و توانسته ایم محصولات این صنعت را با کیفیت مناسب و مورد تقاضا، عرضه کنیم و در بازارهای مختلف اروپا و آسیا جایگاه مناسبی داشته باشیم.
وی افزود: ما انتظار داریم این جایگاه با توجه به منابع هیدروکربوری موجود در کشور حفظ شده و در آینده پرقدرت‌تر و گسترده تر شود.
علوی تصریح کرد: با توجه به سرمایه گذاری‌هایی که بخش خصوصی آغاز کرده و امیدواریم منابع مالی مورد نیاز را تامین کند ، با تنوع محصولات می‌توانیم در بازارهای بیشتری از جمله کشورهای آفریقایی و امریکای جنوبی نیز حضور داشته باشیم و زنجیره‌های بازرگانی را گسترش دهیم .
وی درباره اهمیت دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست نیز توضیح داد: این نمایشگاه جایگاهی است که صنایع بالادست (تامین کننده) و پائین دست (مصرف کننده) در کنار یکدیگر قرار گرفته و مسایل و نیازهای خود را مطرح نمایند و افزون بر آن ارتباط بازرگانی بهتری با هم برقرار کنند.
علوی افزود: انتظار داریم در این نمایشگاه، با حضور فعالان بین المللی، بتوانیم با ایجاد امکان تعاملات حضوری مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، شاهد تبادل تجربیات و استفاده از توانمندی های موجود در بخشهای مختلف باشیم.
مدیر برنامه ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نمایشگاه ایران پلاست را یکی از بهترین فرصت هایی خواند که در سالهای گذشته نیز ثمرات مناسبی داشته است.
او اظهار امیدواری کرد با تداوم این اثرات در این دوره ارتباط زنجیره ای بهتری بین فعالان گروههای مختلف پلیمری برقرار شود و شرکتها از این فرصت چند روزه بهترین بهره برداری را داشته باشند.

RSS
12345678910انتها