لاستیک های سازگار با محیط زیست

مواد جدید ساخت رویه لاستیک خودرو برای تولید لاستیک‌های سبز و سازگار با محیط زیست چند سال دیگردر حالی وارد بازار می‌شود که پیش‌بینی می‌شود استفاده گسترده از آنها تاثیر قابل‌توجهی در کاهش تصادفات و میزان مصرف سوخت در کشور از خود به جای بگذارد.

مدیر سایت 0 1435 رتبه مطلب: 2/0

امروزه, محصولات زیادی با اثرات زیست محیطی زیان بارتر از لاستیک را نمی توان پیدا نمود و شاید بتوان لاستیک را جزء بدترین محصول از این لحاظ دانست. بسیاری از شما به احتمال زیاد تصاویر زیادی از انباشتهای بزرگ لاستیکهای مصرف شده و یا حتی بدتر تصاویر آتش زدن آنها جهت از بین بردن اینگونه از لاستیک ها را دیده اید. در واقع این مسئله یک مشکل بزرگی می باشد که به سادگی نمی توان از آن عبور کرد و جای تعجب نیست که امروزه این مسئله, تولید کنندگان مختلف لاستیک را برای حل این مشکلات به تکاپو انداخته است.

از طرفی, لاستیک سازان متعددی همواره به تعهد خود در قبال بهبود پیوسته مدیریت زیست محیطی اذعان داشته اند و از عزم خود جهت بهبود شرایط زیست محیطی سخن گفته اند. این سازمانها همواره حفاظت از محیط زیست را یک فرهنگ سازمانی خود وصف کرده اند و جزء نگرانهایی روزانه خود برشمرده اند. اما تا به امروز این تولید کنندگان در این راستا چه اقداماتی را انجام داده اند؟ در ادامه این مقاله به فعالیتهای متعددی که تولید کنندگان لاستیک در سراسر دنیا در این جهت انجام داده اند اشاره خواهیم نمود:

اولین قدم در این جهت, آنالیز زمان کلی اثر زیست محیطی لاستیک به منظور تعیین چگونگی بهبود لاستیک می باشد. چیزی که محققان کشف کرده اند این بود که مقاومت به غلتشی لاستیک نقش بسیار زیادی (بیش از 85 درصد), به این دلیل که لاستیک باعث مصرف بیشتر سوخت در موتور می شود, در انتشار گازهای گلخانه ای دارد. بعبارت دیگر, هر گالن بنزین اضافه ای که جهت غلبه بر مقاومت غلتشی سوخته می شود باعث افزودن 18 پوند دی اکسید کربن به اتمسفر می شود.

تلاشهای اولیه بمنظور تولید لاستیک با مقاومت غلتشی پایین منجر به بهبود 5 درصدی اصطکاک چرخشی شد, که این امر باعث بهبود مصرف سوخت بین 4 تا 8 درصد شد. این پیشرفت باعث شد که در طول عمر یک لاستیک سواری بین 10 تا 80 گالن سوخت صرفه جویی شود.

با این پیشرفت, پیشرفت های بیشتر کمی مشکل تر می شود, اما تعداد زیادی از تولیدکنندگان لاستیک این هدف را برای خود تعیین نموده اند که مصرف سوخت را به اندازه 2 درصد با هر محصول جدیدی که روانه بازار می کنند بهبود ببخشند, بدون اینکه سایر خواص ایمنی لاستیک دچار کاهش شوند. یک مثال موفق در این زمینه در رده محصولات لاستیکهای سواری می توان به تکنولوژی Fuel Max کمپانی گودیر اشاره نمود که براساس گفته جی رابینسون, مدیر بازاریابی گودیر, این طرح لاستیک دارای ترکیبات گل اختصاصی با کاهش مصرف سوخت می باشد.

تلاش ها برای ساخت لاستیک با مقاومت غلتشی پایین تنها اولین قدم برای تولید لاستیک سازگار با محیط زیست می باشد. که البته این امر کار ساده ای&

واحدهای "دانش بنیان" حلقه گمشده اقتصاد

در حالیکه تب انتخابات در کشور به اوج خود رسیده و کاندیداهای ریاست جمهوری هر کدام به شیوه ای سعی در جلب نظر افکار عمومی و افزایش آراء خود دارند ، و تلاش برای اقناع جامعه در تمامی حوزه ها به اوج خود نزدیک می شود. آنچه که برای مردم اقشار مختلف جامعه مهم است طرح و برنامه ای است که در چهار سال آینده بتواند سطح زندگی آنها را ارتقاء داده و مهمترین رکن هر خانواه یعنی اقتصاد را تضمین کند. این مهم از طریق جملات و کلمات کلی که بر روی عبارات مشخص که هزاران بار شنیده شده است، به تنهایی میسور نمی باشد.

SuperUser Account 0 1754 رتبه مطلب: بدون رتبه
RSS
12